A jak, že to vlastně všechno začalo? Všechno to začalo v roce 1935 díky studiu Universal, které se jako první chopilo hororových postav jako jsou vlkodlak, Frankensteinovo monstrum a Dracula a začali o nich točit filmy. V roce 1935 jistý Stuart Walker natočil první horor kde hlavní roli hraje vlkodlak a film se jmenoval WEREWOLF OF LONDON. Příběh vypráví o botanikovy který v Tibetu hledal květinu která kvete jen o úplňku, ale měl tu smůlu, že ho kousl vlkodlak a tak se sám stává vlkodlakem. Film měl samozřejmě velký úspěch a tak bylo jen otázkou času kdy na diváky bude vlkodlak cenit své tesáky znovu. Vlkodlak se znovu objevil v roce 1941 a to ve filmu The WOLF MAN kde vlkodlaka skvěle zahrál famózní Lon Chaney mladší. Tento film se stal vlastně průkopníkem vlkodlačího hororu a rozpoutal vlnu hororů s vlkodlakem v hlavní roli.
Pod záštitou studia Universal vzniklo ještě pokračování a to FRANKENSTEIN MEETSHHE WOLF MAN (1943) kde se objeví další z hororových nestvůr a to Frankensteinovo monstrum. Tito tři filmy jsou nyní k mání i s SHE-WOLF OF LONDON (1946) v kolekci klasických hororů s vlkodlakem od studia Universal za opravdu pěknou cenu takže žádný správný fanoušek by neměl váhat.
Stranou samozřejmě nemohlo zůstat ani britské studio HAMMER které se do historie vlkodlačího hororu zapsalo filmem CURSE OF THE WEREWOLF(1961), který ovšem nebyl publikem kdovíjak kladně přijat i přes skvělou masku vlkodlaka, není proto divu, že studio Hammer natočilo tak málo filmů s vlkodlakem v hlavní roli a raději se věnovali tomu co jim šlo nejlépe a to upířinam. S Hammerem samozřejmě vlkodlačí horor nezmizel, bylo natočeno velké množství vlkodlačích hororů, některé se proslavili, jiné ne, některé zaujaly a vryly se divákovy do paměti a jiné skončily v hávu zapomnění. Pojďme se na některé zástupce vlkodlačího hororu podívat.
MON OF THE WOLF(1972) je klasickým vlkodlačím příběhem o rodovém prokletí. Jedná se o klasický horor takže nečekejte zrovna kdovíjaké efekty a masky. Co se týče samotného vlkodlaka tak jeho proměnu ani jednou neuvidíme a vypadá asi tak, že si herec nasadí gumovou masku a jde na věc. Nicméně se jedná o přijemný horůrek na pěkný večer, zvláště pokud jste milovníci klasických hororů.
AMERICAN WEREWOLF IN LONDON (1981) parádní vlkodlačí horor ze začátku slavných 80. let promísený s černým humorem. V tomto filmu navíc divák uvidí skvělou přeměnu člověka ve vlkodlaka, podle mě přeměna nejlepší. Vlkodlak vypadá vážně dobře, krve je dost, nějaká ta romantika no prostě vše co od takového filmu čekáte tu dostanete. Jednoznačně povinnost pro všechny hororové fanoušky a ne jen těch vlkodlačích.
AMERICAN WEREWOLF IN PARIS(1997) prakticky to samé jako American Werewolf in London, ale děj se místo Londýna odehrává v Paříži. Jen to už není horor, ale spíše komedie a vlkodlak už není tak Cool jako v jeho předchůdci, ale pořád to je zábava a divák se jistě bude dobře bavit.
V roce 1984 vzniknul opravdu výtečný vlkodlačí povídkový horor COMPONY OF WOLVES Je to jakási variace na červenou Karkulku, ale hodně temná variace. Atmosféra je opravdu výborná, kdo má rád pohádky tak si tenhle filmek opravdu užije. Takové menší varování- nepouštět dětem, po shlédnutí by už nechtěli obyčejnou červenou karkulku už ani vidět.
Zářez do tohoto žánru si nemohl nechat ujít ani Mistr hororu Stephen King a stvořil něco opravdu úžasného. Jeho vlkodlačina se jmenuje SILVER BULLET (1985) a vypráví o chlapci na kolečkovém křesle Martym, který si to nebál rozdat s vlkodlakem. King opět ukázal, že přezdívku král hororů si opravdu zaslouží. Silver Bullet patří mezi to nejlepší co bylo o vlkoušech v 80. letech natočeno.
V roce 1994 světlo světa spatřil THE WOLF s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. No na tento film jsou rozporuplné reakce, jedni ho vynášejí do nebes a druzí ho zatracují do horoucích pekel. Já abych pravdu řekl tak mě se the Wolf docela líbil hlavně díky skvělému Jacku Nicholsonovi měnícího se ve vlkodlaka.
BAD MOON z roku 1996 moc nepotěšil, dalo by se říci, že spíš zklamání. Televizní podívaná, bez větší porce brutality, nějakého nápadu s vlkodlakem kterého by se bálo jedině tak malé dítě.
Téma vlkodlaků je tak vděčné a zajímavé téma, že vznikla i jedna rozsáhlá hororová béčková série HOWLING 1981, která se dočkala sedmi dílů. První díl je zaručeně nejlepší a divák má dokonce možnost vidět přeměnu ve vlkodlaka v přímém přenosu kamer. Pokračování už jsou o poznání slabší, ale fanoušek béčkových hororů si tuto sérii zaručeně užije.
Další série týkající se vlkodlaků je UNERWORLD kde si to vlkodlaci na férovku rozdávají s upíry, ale řekněme si to na rovinu- nic moc.
Vlkodlaci se dočkali i své trilogie GINGER SNAPS (2000) vyprávějící o dvou sestrách které napadne vlkodlak a jedna z nich se začne měnit ve vlkodlaka. Trilogie to je vydařená a značně krvavá, fanoušci by neměli být zklamáni. Rozhodně to patří k tomu nejlepšímu co bylo po roce 2000 natočeno.
Vyjímku kvality samozřejmě tvoří DOG SOLDIERS (2002) což je špičkový akční horor o tom jak to dopadne když se uprostřed divočiny střetne jednotka vojáků se smečkou vlkodlaků, je to vážně nářez, tento britský horůrek by si neměl nechat nikdo ujít.
Ve VAN HELSING si to vlkodlak dokonce rozdal s Drakulou a s Frankensteinovým monstrem. Film jako takový je dobrý, zábavný, akční, ale o horor zde bohužel nejde ani náhodou, ale divák si ho určitě užije.
No a tím bohužel končí to lepší v žánru a nyní se podívejme na to horší což bohužel v tomto žánru v poslední době převažuje.
O znovuzrozeni vlkodlačího hororu se pokusil i hororový Mistr Wes Crawen, který má na svém kontě takové pecky jako je Noční můra v Elm Strett či hory mají oči, ale tentokrát šlápl trochu vedle. Jeho CURSED nesplnilo očekávání a jedná se spíše o propadák, co se týče Crawenovy tvorby tak se jedná asi o nejhorší film který jsem od něho viděl.
http://www.youtube.com/watch?v=VS02xaTIdRI